Średnio 40% wzrost przychodu z usług – Podsumowanie 2023

Podsumowanie wyników pracy na serwisie za rok 2023. Krótkie przedstawienie danych wraz z ich omówieniem. Podczas analizowania warto uwzględnić kontekst, bo w Twoim przypadku może to zupełnie inaczej wyglądać. Na początek wprowadzenie do sytuacji w jakiej mam okazję pracować.

Pracuje w sklepie, który plasuje się w TOP3 łódzkich sklepów rowerowych. Z dobrze wyrobioną marką. W ofercie 6 marek rowerów w tym jedna wiodąca Trek i kolejno Cube, NS Bikes, Rondo, Kellys, KTM. I marki typowo dziecięce Woom i Puky. Dodatkowo odzież, kaski/ochraniacze, opony, sporo chemii i narzędzi. Ze względu na to, że jest to punkt Shimano Service Center osprzęt głównie Shimano, ale z SRAM nie ma problemu zamówić, zamontować, ustawić, itp. W większości zajmowałem się serwisowaniem rowerów MTB, ebike i praktycznie tylko ja zajmuje się serwisem amortyzatorów i damperów. W przypadku innego mechanika z naszego sklepu poniższe zestawienie będzie na pewno inaczej wyglądać. Również należy mieć na uwadze fakt, że od lutego 2023 podnieśliśmy koszt przeglądów. Zestawienie dotyczy tylko jednego mechanika. Z racji bezpieczeństwa danych finansowych pozwolę sobie nie udostępniać wszystkich informacji 🙂

 • Ilość wykonanych usług: 1206.
 • Ilość rodzajów usług: 91.
 • Średnia Ilość wykonywanych serwisów wg. okresów: styczeń – luty: 20, marzec-sierpień: 43, wrzesień-grudzień: 25.
Najczęściej wykonywana usługa serwisowa - Wykres kołowy
Usługa generująca największy przychód z serwisów rowerowych - Wykres kołowy
 • Największy średni przychód z usługi: przegląd kompleksowy, wymiana ramy, przegląd rozszerzony, serwis dampera – pełny, serwis amortyzatora – pełny.
 • Usługi tylko raz wykonane:  wymiana ramy, przegwintowanie – pedały, usuwanie uszkodzonej części, wymiana tarczy – korba, wymiana widelca, skracanie sterówki, wymiana uszczelek kurzowych, czyszczenie i smarowanie kółek przerzutki, wymiana wózka przerzutki, naprawa przerzutki, wymiana bieżni sterów, wymiana wspornika siodełka, naprawa błotnika, regulacja hamulców – Typ V, wymiana klamkomanetek, wymiana siodełka, wymiana baterii.
 • Reklamacje: 10 zgłoszeń klientów dotyczyło napędu, hamulców i amortyzacji. Z czego dwie reklamacje były nieco na siłę. Pierwsza, klient uparła się, że łańcuch ma nie obcierać. Na napędzie 3×10 gdzie stosowaną kombinacją było 1×10. Przekos maksymalny! I nie mogliśmy przetłumaczyć, że tak nie powinno się jeździć i na starym napędzie mogło nie “cykać” bo kaseta/łańcuch są wytarte. Drugi przypadek wymiana napędu, przeszkadza cykanie łańcucha. Wymiana łańcucha KMC na Shimano. Trafiają się klienci, którzy mają większe wymagania niż PRO zawodnicy. Nie ma co z tym walczyć, tylko trzeba pogodzić się. Po prostu każdy ma swoją perspektywę.
 • Rowery elektryczne najczęstsze problemy: brak wspomagania, zajechane “ciężkie” zębatki, błahe błędy które wynikają z np. chwilowy błąd odczytu czujnika i już mruga błąd. Klient leci do serwisu. Problemy związane z urządzeniami do obchodzenia ograniczenia prędkości. 

Rodzaje usług w zależności od okresu

Powiedzmy od kilku lat nie ma już co patrzeć na pory roku, bo przez zmiany klimatyczne na plusie potrafi być w grudniu a w lutym już można spokojnie pojechać w góry. W 2023 w ostatni tydzień lutego był widoczny wzrost zgłoszeń serwisowych. 

W zależności od miesięcy widoczna jest częstotliwość usług na które zapisują się klienci. I tak jak w okresie letnim mamy również sporo spóźnialskich klientów z generalnymi serwisami, tak dopiero w niskim sezonie jest ich znacznie więcej. Więcej serwisów generalnych, przy których trzeba niekiedy poświęcić więcej niż 2 dni. Ale za to jednorazowo wpada nam większy koszt per klient. Dlatego od listopada do lutego ilość serwisów miesięcznie będzie mniejsza. Sezon letni to więcej przeglądów gwarancyjnych i drobniejszych usług. Jak zaczyna pojawiać się więcej wymian dętek, możemy powoli ustawiać się w blokach startowych bo sezon już za rogiem 🙂

Świadomość klientów

 • Nadal niewiele osób ma świadomość serwisowania rowerów/komponentów. Uczciwie patrząc rower używany z przebiegiem nawet 1500 – 2000 km rocznie powinien przejść gruntowny przegląd. I jeśli nie wymianę komponentów to przynajmniej konserwację piast, sterów, zawieszenia itd.
 • Mimo wzrostów cen, nadal spora liczba użytkowników myśli, że rower za 3 000 zł to bardzo dobry sprzet i nic się przy nim nie robi. Takich klientów nazywamy “marliniarzami” lub “hexagoniarzami”. Trudni klienci.
 • Reklamacje, często naciągane sytuacje “bo tak się samo zrobiło”. Temat rzeka i czasami nie prosty w obsłudze.
 • Użytkownicy ebike, chyba najmniej świadoma grupa rowerzystów. Zdejmowanie blokady prędkości częsta praktyka. Zajeżdżanie napędów, uszkadzanie rowerów. Ale.. świadomość rośnie. Z tymi ebike jest też tak, że spora część klientów podczas zakupu nie uwzględnia późniejszej eksploatacji. Nie ma takich przypadków jeszcze dużo. Wymiana silnika czy baterii to często koszt 3000 zł +. Po diagnostyce i przekazaniu informacji, że pacjent potrzebuje przeszczepu organów w słuchawce telefonu na 90% nastaje cisza.

Przychód z serwisów

Kontekst

Od kwietnia zacząłem pracę na serwisie, dlatego brak danych za styczeń – marzec 2022. We wrześniu 2023 urlop i mimo mniejszej ilości przepracowanych dni i udało się wykręcić praktycznie tyle samo przychodu co w roku 2022. Październik 2022 urlop stąd spory wzrost. Końcówka 2023 nieco gorsza, ale od marca do października mamy ciągłe wzrosty. Na pewno na wzrosty w 2023 miał wpływ wzrost cen usług plus zwyczajnie wzrost mojego doświadczenia. I że tak to ujmę poznanie kultury serwisu. Co również miało niebagatelny wpływ na szybkość realizacji.

Amortyzatory i dampery

Serwisy zawieszenia rozbite na 3 kategorie. Komentarz raczej zbędny. Wszystko ładnie na wykresach przedstawione.

Serwisy według marek - Wykres kołowy
Przeznaczenie amortyzator lub damper - Wykres kołowy
Zakres serwisów amortyzatora lub dampera - Wykres kołowy

Z serwisów podstawowych i zerowych stworzyłem jedną grupę. Zakres czynności (demontaż dolnych lag, czyszczenie lag, rozebranie air spring/coli, weryfikacja stanu, smarowanie, nowy olej) praktycznie jest taki sam.

Warto jednak wspomnieć, że podczas podstawowego (zerowego) serwisu nadal Rock Shox najsłabiej wypada. Jak klient sugeruje zrobić serwis zerowy np. w Foxie to chętnie, ale informuje że według mnie nie jest to konieczne. Przynajmniej na ten moment. Tak w przypadku produktów Rock Shoxa jak najbardziej powinniśmy wykonać. Nie wiem czy to celowy zabieg, czy może nieogarnięte procesy na montowni, ale nadal powtarzają się te same problemy z ilością oleju, czasami jego brakiem, opiłkami metalu itd. I bez znaczenia czy mówimy o sprzęcie low end czy high end. 

Ogólna ocena 2023

Krótko o sprzedaży, bo to nie mój dział. Ale z obserwacji mogę wnioskować, że dla sklepów na pewno nie jest lepiej, bo producenci, żeby przetrwać bardzo zaniżają ceny. Wyskakują z dużymi rabatami, byle by opróżnić własne magazyny. Gdzie dla działu sprzedaży jest to nie lada orzech do zgryzienia. Czy próbować sprzedać z jakimkolwiek zyskiem i czekać na klienta, albo sprzedawać na zerowej marży. Dodatkowo nie wywiązywanie się producentów z wcześniej ustalonych zamówień. W 2023 wieszczono, że będzie ochłodzenie popytu na rowery, ale według mnie (naszym przypadku) nie było słabiej niż w 2022.

Co do serwisu, jest wręcz odwrotnie nie widać żadnych symptomów świadczących o wyhamowaniu. Mimo podniesienia cen serwisów, klienci są. I są w stanie wydać od kilkuset do kilku tysięcy zł na serwis. Zobaczymy jaki efekt przyniesie nam szalejąca na świecie inflacja. Na ten moment, źle nie jest. Dostępnością części zamienny już nie boli jak rok, dwa lata temu. Nie jest super malinowo, ale na pewno mamy większy komfort z doborem części. Jakby to nie zabrzmiało, pocieszająca jest zmiana klimatu. Stosunkowo ciepłe i krótkie zimy skłaniają do częstszego korzystania z rowerów a co za tym idzie potrzeby ich sprawności. 


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *